(stan danych na dzień 19 kwietnia 2024 r.)

Do zadań Komisji należy wydawanie na wniosek pracownika lub doktoranta Uniwersytetu Szczecińskiego opinii dotyczącej eksperymentu medycznego oraz wydawanie opinii dotyczących badań naukowych, w zakresie określonym w ustawach.

Skład Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Szczecińskim:

Przewodniczący Komisji

dr hab. n. med. Marek Bulsa, prof. US

Zastępca Przewodniczącego Komisji

dr hab. Agnieszka Maciejewska-Skrendo, prof. US

Członek Komisji

dr n. med. Katarzyna Maciejewska

Członek Komisji

dr hab. n. med. Andrzej Potemkowski, prof. US

Przedstawiciel Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie na prawach Członka Komisji

prof. dr hab. n. med. Andrzej Torbé

Akty prawne określające działalność Komisji:

Uczelniane:

Zarządzenie nr 96/2023 Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego z dnia 06 lipca 2023 r. w sprawie powołania Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Szczecińskim

Zarządzenie nr 97/2023 Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego z dnia 06 lipca 2023 r. w sprawie określenia Regulaminu działania Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Szczecińskim (wraz z załącznikiem)

Powszechnie obowiązujące:

Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (T.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1731 ze zm.) (należy pobrać tekst ujednolicony)

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 stycznia 2023 r. w sprawie komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 218 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny (Dz.U. z 2020 r. poz. 2412)

Kontakt e-mailowy Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Szczecińskim

komisja.bioetyczna@usz.edu.pl

Wzory dokumentów składanych przez wnioskodawców

Dokumenty należy wypełnić komputerowo w języku polskim oraz złożyć:
– oryginały w formie papierowej w sekretariacie Komisji,
– oraz przesłać edytowalne formularze na adres e-mail: komisja.bioetyczna@usz.edu.pl

wniosek do Komisji Bioetycznej przy US luty 2024

załącznik nr 1

załącznik nr 2

załącznik nr 3

załącznik nr 4

załącznik nr 5

załącznik nr 6

załącznik nr 7

Wybrane informacje dotyczące procedury złożenia dokumentów przez wnioskodawców

Z przyczyn organizacyjnych związanych z przygotowaniem dokumentacji Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Szczecińskim, Komisja na danym posiedzeniu rozpoznaje nie więcej niż 4 wnioski. Decyduje kolejność doręczenia przez wnioskodawcę do Sekretariatu oryginału wniosku wraz z wymaganymi załącznikami.

Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 stycznia 2023 r. w sprawie komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej, Komisja Bioetyczna przy Uniwersytecie Szczecińskim wydaje opinię na wniosek wnioskodawcy, którym jest pracownik lub doktorant uczelni. Od wnioskodawcy, którym jest pracownik lub doktorant uczelni nie pobiera się opłaty.

Kalendarium posiedzeń Komisji

Posiedzenia Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Szczecińskim odbywają się raz na kwartał.

Na posiedzeniach rozpatruje się wnioski, dla których pełna dokumentacja (wniosek wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami) została złożona w sekretariacie Komisji co najmniej 14 dni  przed planowanym terminem posiedzenia.

Jeżeli na co najmniej 14 dni przed posiedzeniem w sekretariacie Komisji nie zostaną złożone żadne wnioski, to dane posiedzenie nie odbywa się.

Przewodniczący Komisji  może zwołać posiedzenie dodatkowe, nieuwzględnione w kalendarium regularnych posiedzeń Komisji  na dany rok kalendarzowy.

Kalendarium posiedzeń:

6 lipca 2023 r. (godz. 10:00-11:00)
16 października 2023 r. (godz. 10:00-12:00)
4 grudnia 2023 r. (Posiedzenie odwołane, ponieważ na co najmniej 14 dni przed posiedzeniem w sekretariacie Komisji nie zostały złożone żadne wnioski.)
22 marca 2024 r. (godz. 9:00-11:00. Posiedzenie przeniesione z dnia 4 marca 2024 r.)
17 maja 2024 r.

(godz. 10:00-12:00. Posiedzenie przeniesione z dnia 3 czerwca 2024 r. Uwaga: z powodu zaplanowanych urlopów wypoczynkowych nieprzekraczalny termin składania dokumentacji do Komisji został wyznaczony na dzień 22 kwietnia 2024 r.).

Sekretariat uprzejmie informuje, że limit wniosków do rozpatrzenia na posiedzeniu Komisji 17 maja 2024 r. został wyczerpany.

Sekretariat Komisji

mgr Mirella Drab, starszy specjalista