Finansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Miło nam poinformować, że w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki zostały zakwalifikowane do finansowania dwa projekty pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego.

• Projekt pracowników Instytutu Historycznego, pt.:„ O tych którzy odeszli. Śladami Polaków Galicyjskich. Od Lwowa do Wiednia” realizowany w latach 2024- 2029 pod kierunkiem dr Barbary Patlewicz. W skład zespołu badawczego wchodzą prof. dr hab. Ryszard Tomczyk, mgr Stanisław Boridczenko.

Celem grantu jest przedstawienie historii Galicji przez pryzmat cmentarzy, pokazanie specyfiki miejsc, ale też znaczenia procesu fluktuacji ludzi- zamieszkujących badany obszar.

Kwota dofinansowania 1 213 200,00 zł.

• Kolejny projekt został opracowany przez pracowników  Instytutu Nauk Teologicznych, pod kierownictwem ks. dra hab. Dariusza Śmierzchalskiego- Wachocza, prof.US.  Tytuł projektu „ Żywotność katolicyzmu wobec procesów dziejowych na Ziemiach Lubuskich od XII do XX wieku”. W skład zespołu badawczego wchodzą dr hab. Grzegorz Chojnacki prof. US, dr nauk humanistycznych Maciej Lubik, mgr Grzegorz Ostrowski, dr Kamil Wasilkiewicz, dr Ewelina Lidia Polańska, dr Jakub Żygawski, Jakub Błażyński,  dr Marek Golemski, dr Bożena Grabowska.

Celem projektu jest opracowanie i opublikowanie syntezy dziejów katolicyzmu na Ziemi Lubuskiej w latach 1123-1992, będącej uzupełnieniem i kontynuacją badań nad misją chrystianizacji Pomorza, przeprowadzonej przez św. Ottona z Bambergu.

Kwota przyznana to 796 326,00 zł.

Serdecznie  gratulujemy.

Źródło: Finansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki – Uniwersytet Szczeciński (usz.edu.pl)